FSM Optik Bursa

Hemen Ara

0224 999 41 49

Yeni gözlük alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yeni bir gözlük satın alırken önemli olan nedir? Neleri bilmeniz gerekiyor? Hangi hatalardan kaçınabilirsiniz ve yeni gözlüğünüzden nasıl daha fazla memnun olabilirsiniz? DAHA İYİ GÖRME’nin gözlük satın alma ile ilgili detaylı kontrol listesi: yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü için.

      Gözlük satın alırken neleri bilmeniz gerekiyor?

Yeni bir gözlük satın almanın en önemli kısmı, size bol zaman ayırabilecek ve detaylı bilgi ve tavsiyelerde bulunabilecek bir optisyen bulmaktır.

      Gözlük, size ve yaşam stilinize en mükemmel şekilde uygun olması gereken kişisel ve benzersiz bir aksesuardır.

Yeni gözlüğünüzle gerçekten iyi görmenizi etkileyen birçok faktör mevcuttur. Optisyeninizle detaylı bir danışma ve soru-cevap şeklinde ilerleyen bir görüşme yapmanın, buna ilave olarak aceleye getirilmeden ve profesyonel uzmanlık çerçevesinde gerçekleştirilecek optimum bir göz muayenesi (refraksiyon) işlemi bu nedenle daha da önemlidir. Refraksiyon süreci sırasında sakin ve rahat hissediyor olmanız gerekir. Örneğin, görme testleri ve refraksiyon işlemi saman nezlesiyle birlikte gözde tahriş de görüldüğünde veya migreniniz tuttuğunda yapılmamalıdır. Göz muayenesi ve refraksiyon işlemi sırasında yapılan hatalar nihai gözlükte düzeltilemez ve hiç bir şekilde mükemmel olmayan az görme konforuyla ve gözlük camı reçetesiyle sonuçlanabilir. Sonuç olarak en kötü durumda hasta yazılan reçeteyi kullanamayacaktır. Bu nedenle bu önemli adımı aceleye getirmeyin ve optometristinizin de acele etmemesi konusunda ısrarcı olun.

      Satın aldığınız gözlük ne türden olursa olsun seçiminizi yaparken aşağıdaki noktalar çok önemlidir:

  • Yeni gözlüğünüz hangi kullanım amacına göre tasarlanmıştır?
  • Hem profesyonel hem de özel olarak gözlüğünüzü kullanacağınız şartları detaylı şekilde tanımlayın.
  • Gözlerinizi etkileyebilecek bir hastalığınız var mı?
  • Eski gözlüğünüzde sevdikleriniz ve sevmedikleriniz nelerdir?
  • Hangi gözlük camı kaplaması uygun olabilir?

      Başlangıç noktası doğru gözlük camının belirlenmesidir.

      Çerçeve seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Gözlük camlarına ilave olarak çerçeve de çok önemlidir. Fakat farklı çerçeveleri denerken sadece görünüşten daha fazlasına dikkat edilmesi gereklidir. Gözlüğün tam oturması uzun süreli kullanım ve konfor için son derece önemlidir. Çerçeve yüzünüze tam uymalıdır, kulakların arkası ve burnun üst kısmı gibi temas noktalarında hiçbir baskı hissetmiyor olmalısınız. Optisyen çerçevenin saplarını yüz şeklinize göre uyarlamalıdır, böylece gözlüğünüzü uzun bir süre kullansanız dahi şakaklarınızda hiçbir baskı hissetmezsiniz. Optimum oranda ayarlanmış saplar kulak arkasında uygulanacak çok hafif bir işlem gerektirir, böylece çerçevenin ağırlığının burnun üstüne binmesi önlenmiş olur. Genel bir kural olarak gözlüğünüz, gözlük taktığınızın farkında olmayacağınız bir mükemmellikte uymalıdır.

Çerçeve, kaşlar ya çerçevenin üst tarafının yukarısında ya da tam arkasında kalacak şekilde konumlandırılır. Bu konum en iyi görmeyi sağlar çünkü görmeniz çerçevenin veya gözlük camının kenarından dolayı engellenmez. Çerçevenizin boyutunu seçerken dikkatli olun: İdeal boyut gözleriniz arasındaki mesafe ile göz yuvalarınızın boyutuna göre belirlenir. Ancak çerçeve yüzünüzden çok geniş olmamalıdır ve elmacık kemiklerinizle asla temas etmemelidir. Aksi halde gözlük camları buğulanır ve yüzünüzde baskı noktaları oluşabilir. Büyük çerçeveler şu anda moda ve konforlu bir görüş ile iyi kullanım sağlıyorlar.

  • Çerçevenin kişisel sitilinize ve görme ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun.

      Satın aldıktan sonra – Gözlüklerinizle gerçekten rahat ettiniz mi?

Kullanım alanınıza en uygun gözlüğü tarzınızı ve göz sağlığınıza düşünerek seçerek satın aldınız. Satın alma işleminden sonra optisyen aşağıdaki noktaları yeniden kontrol etmelidir:

  • Yeni gözlüğünüzle görmeniz ne kadar iyi?
  • Gözlük camları ve çerçeve optimum şekilde uyumlu mu?
  • İlave özellikler kullanışlı ve uygun mu (gözlük camı kaplamaları, renk, vs)?
  • Progresif camların kullanılması halinde: Merkezleme mükemmel mi? Kişisel görme alanlarında rahat görüyor musunuz? Acele etmeden yeni progresif camlarınızla birkaç dakika oda içinde yürüyün.

Gözlük camlarının çerçeveye sıkıca takıldığının kontrol edildiğinden de emin olmalısınız. Optisyenin herhangi bir ayarlama yapmasına gerek var mı? Aynısı gözlük camlarının kenarlarının ön kısımdan açıkça görülüyor olduğu veya gözlüğün burnunuzun üzerine veya kulağınız arkasına çok fazla baskı yaptığı durumlar için de geçerlidir.

Genel kural şudur: Optisyeninizle konuşun – bu konuda size yardımcı olmaktan çok memnun olacaktır. Daha sonra gözlüğünüzle sorunlar yaşamanız halinde optisyeninize yeniden gidin. Unutmayın: Yeni gözlüğünüze alışmanız biraz zaman alacak olsa bile, her durumda iyi hissediyor olmalısınız ve görmeniz her zaman olabilecek en net halinde olmalıdır!